OBSAH
Děkujeme za Váš zájem o Konferenci Česko v pohybu na cestě ke zdraví, která je další aktivitou spolku Trenéři ve škole se snahou posunout téma pohybu a zdraví blíže k reálným, společenským krokům.
Společně budeme diskutovat a otevírat témata, která mohou TADY A TEĎ zásadně ovlivnit vývoj naší populace na cestě ke zdravějšímu Česku. Neváhejte se připojit k odborníkům z různých oblastí, kteří se s vámi podělí o své zkušenosti a nejnovější poznatky. Těšíme se na vaši účast a společnou cestu ke zdravějšímu a aktivnějšímu Česku!
HOSTÉ
prof.MUDr. Jan Pirk, DrSc
Kardiochirurg, emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, senátor.
Opravdu platí: "Ve zdravém těle zdravý duch. Vyvinuli jsme se jako součást živé pohybující se přírody, museli jsme utéct před medvědem, dohonit zajíce, právě tohle musíme teď nahrazovat sportem, který vás také naučí žít v kolektivu a odpovědnosti k druhým."
Doc. Mgr. Branislav Antala, PhD. Slovensko
Patří mezi významné odborníky ve sportovních vědách na Slovensku a k mezinárodní komunitě sportovních edukátorů. Je představitelem odborné komunity, která se vyznačuje dlouhodobou kontinuitou společensko-vědních, výzkumných, edukačních, mezinárodně vědecky propagačních a na školskou a sportovní praxi orientovaných aktivit. V oblasti pedagogické je prioritně orientován na teorii školní tělesné výchovy a na didaktiku tělesné výchovy.
Je více-prezidentem evropské sekce INTERNATIONAL FEDERATION OF PHYSICAL AND SPORTS EDUCATION (FIEPS EUROPE), která je také partnerem konference.
Doc. Prof. Biljana Popeska Severní Makedonie
V současnosti působí jako docentka na Fakultě pedagogických věd Univerzity Goce Delceva ve Stipu v Severní Makedonii. Získala bakalářský titul v oboru tělesná výchova a pedagogika a magisterský a doktorský titul v oboru tělesná výchova na Fakultě tělesné výchovy, sportu a rekreace doc. Univerzita Cyrila a Metoděje, Skopje, Severní Makedonie.
Dr. Tamás Csányi Maďarsko
Je docentem na Maďarské univerzitě sportovních věd a seniorním poradcem Maďarské federace školního sportu. V oblasti tělesné výchovy a sportu ve školách působí již 20 let, přičemž jeho hlavními výzkumnými oblastmi jsou teorie a metodologie tělesné a sportovní výchovy. Podílel se na vývoji národních osnov v Maďarsku a je odborným vedoucím několika výzkumných a inovačních projektů. Je místopředsedou Národní asociace maďarských učitelů tělesné výchovy a členem správní rady Evropské asociace tělesné výchovy.
doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D.
Ministr školství vlády ČR, člen Vědecké rady Masarykovy univerzity, člen oborové rady doktorského studia hudební vědy na FF UK v Praze
PhDr. Ondřej Andrys, MAE, MBA, MPA
Státní tajemník MŠMT. V resortu školství, mládeže a tělovýchovy působí Ondřej Andrys od roku 2011. Od 1. 1. 2012 až do svého jmenování státním tajemníkem, tedy plných 11 let, zastával funkci náměstka ústředního školního inspektora České školní inspekce.
Mgr. Ondřej Šebek
Od roku 2022 předseda Národní sportovní agentury. Manažer, který vedl Český veslařský svaz, dříve působil i v pardubickém hokejovém klubu nebo jako člen výkonného výboru hokejového svazu. V letech 2018 až 2022 byl místostarostou městského obvodu Pardubice I.
Mgr. Tomáš Zatloukal, MBA., LL.M.
Ústřední školní inspektor České školní inspekce, absolvent Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Je zástupcem České republiky v Centru pro výzkum a inovace ve vzdělávání OECD (CERI), v řídicích radách mezinárodních šetření PISA a TALIS, ve Valném shromáždění Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání (IEA). Pedagogicky a odborně spolupracuje s akademickými institucemi (např. Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně), publikuje v odborném tisku, pravidelně přednáší na národních i mezinárodních konferencích.
Mgr. Michal Šafář, Ph.D.
Děkan FTK Univerzity Palackého Olomouc od roku 2018. Je absolventem oboru Tělesná výchova – pedagogika na FTK UP a oboru Psychologie na Filozofické fakultě UP, doktorské studium se zaměřením na psychologii sportu absolvoval na FTK UP. Od roku 2001 působil na fakultě jako odborný asistent, později vedl katedru společenských věd v kinantropologii a byl také předsedou Akademického senátu FTK UP. Jako sportovní psycholog stál po boku například tenistce Petře Kvitové, ale i řadě dalších sportovních reprezentantů. Je též členem Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV.
doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D.
Odborník na antropomotoriku, která se zabývá motorickým a somatickým vývojem dětí, zejména rozvojem dovednostní složky, zdatnosti a antropometrických parametrů.
doc. Mgr. PhDr. Miroslav Sližik, Ph.D. Slovensko
Sportovní psycholog, trenér, vysokoškolský učitel na FTVŠaZ UMB Banska Bystrica, lektor Trenérskeho vzdělávacího centra UMB a Slovenské asociace kondičních trenérů. Je spoluzakladatel a metodik národního programu Trenéři ve škole na Slovensku.
PhDr. Tomáš Gurský, PhD. Slovensko
Sportovní psycholog, předseda Slovenské společnosti sportovní psychologie, člen skupiny FAST, dlouhodobě působící v konzultační praxi ve vrcholovém sportu. Je členem dozorčí rady programu Trenéři ve škole, současně školitelem a evaluátorem programu na Slovensku
doc.PaedDr. Klaudia Zusková, Ph.D
Od začátku své profesní kariéry působí v oblasti psychologie sportu a cvičení, rekreace a kvality života, a to jak na akademické půdě, tak v praxi. Osm let byla členkou výboru Evropské federace psychologie sportu, za což získala ocenění. Věnuje se popularizaci zdravého životního stylu, je autorkou originálního naučně-populárního televizního programu o zdravém životním stylu „Ke štěstí“ pro Českou televizi a videopodcastů „Zdravě žít“ na Lékařské fakultě v Hradci Králové Univerzity Karlovy, kde v současnosti působí na Ústavu preventivního lékařství. Je vedoucí sekce Psychologie cvičení Asociace psychologů sportu.
Mgr. Antonín Barák
Pedagog, který 24 let učil na ZŠ se sportovním zaměřením. Podílel se na tvorbě obsahu rozšířené TV pro první a druhý stupeň. 18 let působil jako šéftrenér mládeže ve fotbalovém klubu FK Příbram. Po odchodu z Příbrami působil tři a půl roku jako Vedoucí talentované mládeže na FAČR. Jeho pracovní náplní bylo metodické vedení regionálních fotbalových akademií, vzdělávání a trénování nejmladší celostátní juniorské kategorie U15 v pozici hlavního trenéra. Nyní působí jako metodik na Pražské Dukle. Před více než pěti lety spoluzakládal spolek Trenéři ve škole, který pomáhá s výukou TV v MŠ, ale především na 1. stupni ZŠ. Podílel se na realizaci tohoto programu také na Slovensku.
Ondřej Lípa, DiS.
Manažer rozvoje programu Trenéři ve škole, sportovní komentátor a trenér, který má za sebou účasti na Olympijských hrách, Mistrovstvích světa i Evropy ve fotbale. Bývalý reprezentant ČR v plážovém fotbale. Absolvent sportovního gymnázia Přípotoční se specializací na atletiku a basketbal. Věnuje se multisportovnímu zaměření od karate přes atletiku až po kolektivní sporty. Působil ve výkonnostním i profesionálním fotbale, a také u rozvoje talentované mládeže FAČR. Člen Unie českých fotbalových trenérů. Společně s Antonínem Barákem a Terezou Mezuliankovou vede program TVŠ.
PROGRAM
Pátek 15.11.2024
10:00 Úvodní slovo
10:10 prof.MUDr. Jan Pirk, DrSc, doc. - vliv pohybové aktivity na zdraví
10:35 PhDr. Martin Musálek, Ph.D. - vliv pedagoga / trenéra na motivaci dětí
11:05 Prof. Biljana Popeska - tandemová výuka, Severní Makedonie
11:45 Dr habil. Tamás Csányi - Pozadí, nedostatky a inovace v procesu tělesné výchovy v Maďarsku
12:25 Oběd / 90 min
14:00 doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D. - Aktivní škola
14:30 Mgr. Tomáš Zatloukal, MBA., LL.M. - data ČŠI
15:00 Mgr. Ondřej Šebek - financování sportu
15:20 Mgr. Antonín Barák, Ondřej Lípa, DiS. - Trenéři ve škole (TVŠ)
15:50 Coffee break
16:10 Diskuzní panel
17:00 Závěry z prvního dne / Program druhého dne
Sobota 16.11.2024
9:00 Shrnutí prvního dne
9:15 Mgr. Michal Šafář, Ph.D. - Zranitelná generace na cestě k mentální odolnosti
9:35 doc. PaedDr. Branislav Antala, Ph.D. - Aktivní škola
9:55 Kulatý stůl - objem pohybu
10:35 Coffee break
10:55 doc.PaedDr. Klaudia Zusková, Ph.D. - vliv prostředí na vývoj dítěte
11:20 PhDr. Tomáš Gurský, PhD., doc. PhDr. Miroslav Sližik, PhD. - TVŠ SK
11:50 Kulatý stůl - tandemová výuka
12:30 Závěr
12:45 oběd